Warning: Undefined array key "parent" in /var/www/html/wp-content/themes/printall50/header.php on line 72
Trükifailide ABC – abiks kujundajale failide ettevalmistamisel | Printall

Trükifailide ABC – abiks kujundajale failide ettevalmistamisel

Tehniline abi ja vajalikud selgitused kujundajale, et trükiettevalmistus sujuks ning valmiks vigadeta trükifailid.

Tähtsaimad punktid, mida trükifailide valmistamisel jälgida:

Lõikevaru ehk bleed

Kui trükises kasutatav taust või pildid ulatuvad lehe servani, tuleb lehele lisada vähemalt 3 mm lõikevaru (teatud protsessid nõuavad suuremat lõikevaru, sellisel juhul teavitame teid sellest vajadusest). Kõik pildid, taustad ja muud objektid, mis puutuvad lehe serva peavad jätkuma bleedi alasse. See on vajalik, kuna lõpliku lõike koht võib läbi tiraaži vähesel määral kõikuda.

Resolutsioon ehk eraldusvõime

Piltide resolutsioon peaks olema 200-300 dpi. Optimaalne resolutsioon on 2x LPI (lines per inch), sõltuvalt trükiprotsessist. Kaetud paberile trükitava ajakirja lpi on 150 ja dpi on seega 300; ajalehepaberile trükitakse 85 lpi, seega selle ideaalne DPI on 170. Pange tähele, et madala resolutsiooniga originaalmaterjalile lihtsalt resolutsiooni kunstlik suurendamine ei suuda taastada kaotatud detaile. Oma piltide suhtelist resolutsiooni (effective DPI) saate kontrollida oma küljendusprogrammis.

Värvid

Klassikalise neljavärvitrüki puhul veenduge, et kõik pildid ja objektid on CMYK-värviruumis. Enamjaolt peaks tekst olema ainult käbi musta (K) värvi. Kasutage Pantone värve ainult siis, kui soovite tellida spot-lisavärviga trükise. Spotist CMYKi konverteerimine võib sagedalt anda ebasoovitava tulemuse, kuna CMYK-värviruum on piiratud. Samuti pange tähele, et me saame trükkida Pantone lehvikuga identse tulemuse ainult töötlemata paberile – kõik peale trükki tehtavad pinnatöötlused nagu lakkimine või laminatsioon võivad muuta lehe optilisi omadusi ja moonutada spot-värvi tooni.

ICC profiilid 

Fotograafias ja ekraanides kasutatakse liitvärvimudelit RGB. RGB värviruum on tunduvalt suurem, kui subtraktiivses ehk neelduvas värvimudelis CMYK. Üks-ühele konverteerimine pole võimalik – iga RGB värvitoon tuleb muuta visuaalselt sarnaseks CMYK-värvitooniks. Selle muutmise “retsepti” nimetatakse ICC-profiiliks. Erinevad paberid ja trükiprotsessid vajavad erinevaid retsepte, mistõttu on oluline kasutada valitud paberile sobivat ICC-profiili. Me soovitame küljendusprogrammis töötada RGB-originaalidega (kasutage siiski CMYK Preview režiimi). CMYK-konversioon tuleks teha alles lõpliku trükifaili eksportimise ajal. Nii saate vajadusel profiili muuta, ilma et peaksite pilte ükshaaval uuesti konvertima. NB! Juba CMYK-värvides pildile profiili panemine ei muuda selles midagi. ICC profiilid on leitavad siit.

PDF-standardid 

PDF-standard pole sama, mis ICC-profiil. See on viis luua ühilduv PDF-trükifail, mida saab turvaliselt ettevalmistustarkvaras töödelda ilma info kaotsiminekuta. Trükifaili luues tuleb kasutada eeldefineeritud PDF-X1a või PDF/X4 standardit. Samuti tuleb kasutada fonte, mille litsents lubab neid trükfailidesse kaasata ehk embedida, muidu ei pruugi PDF/X-ühilduva faili loomine õnnestuda. Eeldefineeritud standardis muutke ICC-profiil teie trükisele vastavaks. Kui kasutate Adobe CC tarkvara, võime teile soovi korral saata profiilile vastava .joboptions faili.

Overprint (ületrükk)

Meie ettevalmistustarkvara määrab kõikidele 100% mustale tekstidele ja objektidele vaikimisi overprindi ehk ületrüki, isegi juhul, kui teie failides pole neile overprinti määratud (see on vajalik kokkutrükiprobleemide vältimiseks). Kõik CMYK-värvid (kaasa arvatud valge), millel on oveprint, võetakse see automaatselt maha – kuna peaaegu alati on tegu kogemata määratud overprindiga ja võib põhjustada teksti kadumist või muid probleeme.

Samas ei pruugi väga keerukate PDF-failide puhul tarkvara kõiki neid probleeme leida ning me ei saa garanteerida, et need vead parandatakse 100% juhtudest. Seepärast on oluline, et sellised vead eemaldatakse enne trükifailide eksportimist.

Kui soovite tahtlikult saavutada overprint-efekte CMYK-värvidega, palun teavitage meid sellest ette, et saame antud töö puhul ajutiselt overprindi paranduse välja lülitada.
Kui soovite kastuada musta objekti, millele ei panda automaatselt overprinti, siis lisage selle objekti värvile igast CMY-komponentvärvist 1% – 1C/1M/1Y/100K).

Mustad täispinnad (v.a. tekst ja peened jooned) 

Et vältida paberitolmu põhjustatud “auke” ja pigem tumehalli tulemust, tuleks suuremate mustade objektide puhul alati kasutada CMYK-musta ehk rich black’i. Selle jaoks võib kasutada mitmeid erinevaid retsepte, neutraalse CMYK-musta retseptiks soovitame: 40% Cyan; 30% Magenta; 30% Yellow; 98% Black.

Terava tulemuse saavutamiseks ei tohiks väiksema kui 8 pt teksti või kitsamate kui 2 pt joonte puhul kasutada CMYK-värvide kombinatsioone. Kasutage 100% väärtusega mistahes komponentvärvi (100% must või 100% cyan, jne). Kui peate kasutama liitvärve, kasutage nii väikeste elementide puhul maksimaalselt kahte värvi korraga.

Negatiivtekst:

Et tagada loetavat tulemust, ei soovita me kasutada täispinnal valget teksti (ehk negatiivteksti), mis on väiksem kui 6pt (sans-serif fondid nagu Arial või Helvetica) või 8pt (serif fondid nagu Times New Roman). Samuti ei soovita me kasutada negatiivseid jooni, mis on kitsamad kui 1pt.

Trükimärgised

Kõik vajalikud trükimärgised lisatakse meie trükiettevalmistuse tarkvara poolt. Palun ärge lisage trükifailidesse värviribasid, kokkutrükimärke jms elemente. Lõike- ehk crop-märgid ei ole kohustuslikud, kuid soovitame neid kasutada, et bleedi oleks visuaalselt kergem kontrollida.

Proofid (tõmmised).

Soovi korral on võimalik tellida trüki juurde GMG digitaalsed värvitõmmised ehk proofid. Meil on võimalik nende järgi värvi täpselt paika ajada ainult töötlemata paberil – sarnaselt spot-värvidele võivad peale trükki tehtavad pinnatöötlused nagu lakkimine või laminatsioon muuta lehe optilisi omadusi ja moonutada värvitoone. Samuti mõjutavad proofiga sarnase trükitulemuse saavutamist paberi heledus (brightness) ja valgesus (whiteness). Helesus viitab sellele, kui palju valgust paber tagasi peegeldab. Valgesus viitab sellele, mis on peegelduva värvi temperatuur ehk toon.